Jak a proč se starat o své hlasivky

Jsi herec, zpěvák, číšník, učitel, politik, speaker, prodejce….? Hlasivky jsou klíčové pro každého, kdo se hlasem živí a ne vždy jde pouze o povolání zpěvák a zpěvačka. I když o tom bych mohla mluvit asi nejvíc. Pokud se Vaše práce bez hlasu neobejde tak tento článek je i pro Vás. Možná si to někdy neuvědomujete jak důležitý je mít SVŮJ HLAS. Stačí malá nepozornost, dlouhodobá nemoc, nesprávné používání vašich hlasivek a má to dopad na Váš výkon a někdy může pozastavit dobře nastartovanou karieru. U nás zpěvákov by to byla konečná, ale známe i další povolání, kde si při ztrátě hlasu nebo dlouhodobé nemoci hlasivek rovnou můžete hledat novou práci. A přitom stačí když budete myslet na pár věcí, budete poslouchat Vaše tělo co Vám říká, a víc se starat o svůj poklad, který je součástí Vaší osobnosti.

V tomto článku se budeme zabývat tím, jak můžete pečovat o své hlasivky a proč je důležité, aby jste se o ně dobře starali a chránili je před poškozením.

Jak si mohu poškodit hlasivky?

Existuje mnoho faktorů, které mohou vést k poškození hlasivek. Nic se nestane ze dne na den. Někdy to trvá měsíce, někdy roky, když zjistíte, že Váš hlas už má dost a dá Vám STOP. 

Některé z nejčastějších příčin poškození hlasivek jsou:

1. Nadměrné používání hlasu: 

Dlouhodobé používání hlasu na vysoké intenzitě může vést k přetížení hlasivek a následnému poškození. Pokud ve Vaší práci potřebujete mluvit hodně nahlas, najděte si různé polohy hlasu které můžete střídat nebo se poraďte s odborníky na hlas jak být hlasitý, bez toho aby jste o hlasivky přišly nebo si je poškodily.

2. Křik a řev: 

Křik a řev jsou velmi náročné pro hlasivky a mohou vést k jejich poškození. Jestli se pohybujete v hudebním stylu ( growl, screaming) je dobře se naučit jak to dělat správně.

3. Kouření a alkohol: 

Kouření a nadměrná konzumace alkoholu mohou dráždit hlasivky a způsobovat různé záněty.

4. Silně kořeněné jídlo: 

Silně kořeněné jídlo může dráždit hlasivky.

5. Nedostatek vlhkosti: 

Nedostatek vlhkosti v prostředí, může způsobovat suchost hlasivek.

6. Infekce a nemoci: 

Infekce a nemoci, jako jsou chřipka, nachlazení, kašel, angíny mohou způsobovat záněty a poškození hlasivek. Je důležité si uvědomit, že každý z těchto faktorů může mít různý vliv na hlasivky a každý jedinec může být citlivý na jiné faktory. Sledujte své tělo, omezte věci a činnosti, které Vašemu hlasu škodí a naučte se pracovat s ním tak, aby Vás sloužil dlouho. 

Co dělat, aby Váš hlas byl zdravý? 

Často to řešíme zo studenty na hodině zpěvu, aby věděli jak se vlastně o svůj hlas starat.

1. Pravidelné trénink HLASU 

Cvičení hlasu je důležité pro posílení hlasivek, udržování kondice, jistoty, a poznání co Vaše hlasivky dokážou. Je důležité však nezapomínat na správnou techniku zpěvu, aby se zabránilo přetížení hlasivek. Hlas je sval. Je to stejné když tancujete a nerozcvičíte se a chcete udělat hned rozštěp… Pokud hlas není trénovan, tak neví co ho čeká. 

Každý den startujeme svůj hlas tím, když vstanete z postele a začneme mluvit.

  • po ránu dejte čas svému hlasu ať se vzbudí
  • zívejte nahlas ( apoň doma ) 
  • existuje spousta různých hlasových treninků ( warmups : brumendo, lip roll a další ), každý jsi najděte něco co Vás bude bavit a bude to součástí vašeho hlasového denního rituálu
  • důležitá je pravidelnost, někdy postací 10-15min.,  záleží jak se cítí Vaše tělo, a jak v den den budete potřebovat Váš hlas
  • tělo je hodně propojené s hlasem ( pokud máte málo energie, menstruaci nebo nedostatek spánku tak to pocítite i na hlasivkách), myslete na to
  • fyzička celého těla je taky důležitá

U zpívání nejsou důležité jenom hlasivky ale i další orgány, například ( plíce, bránice, brišní svalstvo…) ale toto téma rozebere v dalším bloku. 

2. Odpočinek

Hlasivky potřebují čas na regeneraci pokud je vystavený pravidelní námahou nebo náročnými pěveckými výkonomi.

    – dodržovat pravidelný spánkový režim 7-9h

   –  snížit level stresu

Stres může způsobovat napětí v krku a hlasivkách, což dlouhodobě může vést k poškození. Jak na stres, deprese a trému o tom budeme mluvit v dalším blogu.

3. Správná strava

Strava hraje klíčovou roli v udržování zdraví hlasivek. Zpěvák by měl jíst vyváženou stravu, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů. Měl by se vyhýbat silně kořeněnému jídlu, alkoholu a cigaretám. Těsně před vystoupením nejlépe nejíst čokoládu, oříšky, nepít kávu ale ani velké porce jídla. S plným žaludkem se opravdu špatně zpívá ( jestli nevěříte, tak to jednou vyzkoušejte a dejte mi vědet :)). Před vystoupením Vám stačí malá svačinka, třeba ovoce, které Vám dodá energii a na chvíli zasytí. A pak po výkonu si dopřejte dobré jídlo 🙂

4. Zvlhčování hlasivek

Hlasivky potřebují dostatek vlhkosti k tomu, aby správně fungovaly. Pokud jsou suché, mohou se snadno poškodit a způsobit bolestivé křeče. Proto je důležité pít dostatek vody a udržovat správnou vlhkost v prostoru kde se nacházíte.

  • často v kancelářích býva příliš suché prostředí nebo na Vás často fouká klimatizace
  • mluvíte nebo zpíváte a máte pocit sucha v krku, nepodceňujte to,  je potřeba hodně pít.

U nás na hodině zpěvu pořád pijeme. Nejlépe vodu, čaje, (občas doktoři tvrdí, že i pivní kvas, ale to Vám nemohu potvrdit, protože pivo nepiju 🙂 ale u rockerov to vidím často.)

  • vincentka je taky zázrační nápoj, dá se už koupit běžně v obchodě ( nebo v lékárně), tento nápoj kloktat nebo pít.
  • vypít syrové vajíčko – to už jste možná někde slyšeli – pomáhá v době, kdy jsou hlasivky namožené, dle mé zkušenosti je to dost nechutné, ale třeba to pro vás nebude takový problém.

5. Pravidelné kontroly u lékaře

Každý, kdo se živí hlasem, by měl pravidelně navštěvovat lékaře, který se specializuje na hlasivky (ORL). Tento lékař mu může pomoci s diagnózou a léčbou problémů s hlasivkami. Pravidelné kontroly mohou také pomoci předcházet problémům s hlasivkami a zachovat je v dobrém stavu.

Jestli cítíme jakoukoliv tenzi v krku, opakuje se to nebo hlasivky neposlouchají jak mají, poraďte se s doktorem. 

Doufám, že Vám tento článek pomůže najít cestu k zdravému hlasu. 

V dalším článku si řekneme jak pracovat se stresem jak se zbavit trémy a jaké účinky má zpívání na tělo.

SDÍLET

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

DALŠÍ PŘÍSPĚVKY

Copyright 2023 © All rights Reserved.